MREs are more expensive than diy backpacking meals

How to make your own MREs for DIY Backpacking Meals

MREs replaced the canned-type field rations for American soldiers in 1981. Made possible by dehydration and freeze-drying, an MRE is a bag-packaged meal where you simply add hot water. Due to the light-weighted nature of MREs, backpackers and general outdoorsman have adopted these as the meal of choice when venturing out into the backcountry. However, the off-the-shelf stuff is generally expensive. You can make your own DIY backpacking meals at a much lower cost with store bought items.

Check out this other article if you’re simply looking for easy camping meals to make.

How much do Store Bought MREs cost?

Around $10 per meal

Store bought MREs are pretty expensive once you break it down. A preference of many backpackers is Mountain House, but each meal can cost around $8.50. What you’re paying for is convenience and shelf-life in a light-weight meal you won’t mind carrying on the trail. Just add water and you have yourself a meal. Other brands can cost up to $15 each.

Mountain House meals are an alternative to homemade MREs

How to Make DIY Backpacking Meals

You can make your own DIY backpacking meals for much cheaper while still maintaining the core concepts of the MRE. You can make a dehydrated, lightweight, delicious meal with simple items you can buy from the store. Simply add materials to a gallon zip-lock bag, suck the air out, and put into the meal pocket of your backpack. When you’re hungry, add hot water.

Dehydrated carbohydrates are easily found.

Pick a base such as:

  • Instant Ramen as a base with seasoning comes in under $0.25 each
  • Rice and Beans are pretty cheap as well and are measured in pounds.

You get the point. Each of these above should be well under $10 and come in dehydrated weights measured in pounds. The pack of Instant Ramen is 24 meals with seasoning and is my recommendation as a base.

Find Freeze Dried Meat and Veggies

Meat and veggies add to the much needed calorie count. Animal products will be more calorie dense per weight, but you can add other veggies, nuts, or legumes that can make a delicious meal. Luckily freeze dried foods are easily found and can be added to your DIY backpacking meal.

Total Cost of a Homemade MRE

For a simple meal of rice, vegetables, and sausage at the prices above; I pen out my costs to about $75 for AT LEAST 20 meals. This places the cost at $3.80 per meal if we used up all the sausage. However, I’m positive that the rice and vegetables could be extended further with additional protein.

How to Elevate Making Your Own MREs

The first thing to do in order to elevate a homemade MRE is to package it appropriately.

mylar bags for diy backpacking meals

Use Mylar bags to make your DIY backpacking meal much easier to rehydrate and eat in the backcountry. You can even use a simple vacuum sealer to remove the air in the packaging to make them infinitely more packable.

Want Outdoor Tips, Tricks, and News Directly In Your Inbox?